WILNO- KOWNO- TROKI

Starówka w Kownie, zabytki Wilna i przepyszne kibiny w Trokach

zobacz ofertę

CZESKIE MORAWY I WIEDEŃ

Niesamowite zabytki Wiednia, czeskie wino prosto z Moraw i Jaskinia Macocha

zobacz ofertę

LWÓW I ZŁOTA PODKOWA

Zwiedzanie Lwowa, a także zamki w Olesku, Podhorcach i Złoczowie

zobacz ofertę

Kołobrzeg - Bornholm

Kołobrzeg, Międzyzdroje, Wyspa Wolin i duńska wyspa Bornholm

zobacz ofertę

BERLIN- POCZDAM- TROPICAL ISLAND

Intensywne zwiedzane zakończone relaksującym pobytem w Tropical Island

zobacz ofertę

ŚRÓDZIEMNOMORSKIE DOLCE VITA

Rzym, Florencja, Wenecja oraz relaks na rajskiej wyspie Capri

zobacz ofertę

BUDAPESZT- ZAKOLE DUNAJU

Piękna stolica Węgier i urokliwe miasteczka zakola Dunaju

zobacz ofertę
Magia Kresów Wschodnich- BIAŁORUŚ 5 dni

Termin 1-5 maj 2019, wycieczka potwierdzona

W PROGRAMIE:    

Dzień 1.   01. 05.2019 /środa/
Godz. 3.30 autokar podstawiony w Lublinie  Aleje Racławickie 27 / przystanek MPK /
Godz. 4.00 autokar podstawiony w Nałęczowie d. dworzec PKS
Wyjazd do Terespola - przekroczenie granicy z Białorusią w Terespolu. 
Po przekroczeniu granicy dodajemy 1 godz.

Przyjazd do Brześcia -  to jedno z większych miast zachodniej Białorusi, którego historia bardzo silnie związana jest z Polską. Najważniejszym zabytkiem miasta, jak i największą atrakcją turystyczną, jest XIX-wieczna Twierdza Brzeska zwiedzanie, wzniesiona w miejscu, gdzie Muchawiec wpływa do Bugu. Rozbudowa zespołu obronnego zakończyła się w 1915 roku. Spacer po Starówce.

Przejazd do Hruszawy  ok. godz. 14.00 - tablica ku czci Marii Rodziewiczówny z inskrypcją brzmiącą: „Pamięci wielkiej pisarki polskiej Marii Rodziewiczówny 1864- 1944 wdzięczni za jej twórczość, tablicę niniejszą ustawiona pod dębem „Dewajtis” fundują Rodacy”. Z dworku Rodziewiczów, zbudowanego w 1825 r. przez Antoniego Rodziewicza i zniszczonego podczas ostatniej wojny, ocalało lewe skrzydło.

Następnie przejazd do Pińska – stolicy białoruskiego Polesia. Miasto położone jest u ujścia rzeki Piny do Prypeci. Pierwsze wzmianki pochodzą z ruskich latopisów z 1097.
Na miejscu zwiedzanie z przewodnikiem: m.in. katedra p.w. Wniebowzięcia NMP i klasztor franciszkanów z 1712 roku; kolegium jezuickie (w latach 1642 - 1646 św. Andrzej Bobola zwany "apostołem Pińszczyzny" przebywał w Klasztorze Jezuitów); starówka.
Po zakończeniu zwiedzania zakwaterowanie i obiadokolacja  w hotelu /pokoje 2 i 3 osobowe z łazienkami- szczegóły dostępne w biurze/.


Dzień 2. 02.05.2019 /czwartek/
07.00. Śniadanie. Wyjazd do Nieświeża.
Nieśwież - kompleks pałacowy Radziwiłłów usytuowany jest w części północno-wschodniej miasta, w otoczeniu stawów w dolinie rzeki Uszy. Inicjatywa wzniesienia zamku murowanego należy do pierwszego ordynata nieświeskiego Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotki”.
Wśród zabytków m.in. Kościół Bożego Ciała w Nieświeżu.
 
Przejazd do miejscowości Mir- zwiedzanie Mirskiego zespołu zamkowo- parkowego z zamkiem książąt litewskich, który posłużył Mickiewiczowi za pierwowzór zamku Horeszków z "Pana Tadeusza", w 1994 r. został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Następnie przejazd do miejscowości Zaosie, gdzie mieści się stary folwark, w którym najprawdopodobniej przyszedł na świat nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz, tu wyrastał i tu pisał swe pierwsze wiersze. Starannie odbudowany drewniany dworek szlachecki  jest doskonałym miejscem do zapoznania się z przedmiotami związanymi z funkcjonowaniem przykładowego folwarku tuż po rozbiorach Polski.

Kolejny punkt programu to Jezioro Świteź - jego nazwa nie jest obca żadnemu Polakowi - oczywiście za sprawą Mickiewicza i jego ballad. Jezioro ma powierzchnię ok. 220 ha, głębokość do 15m otoczone jest pierścieniem starych lasów, stanowi rezerwat przyrody

Przejazd prze Rajcę – dawna posiadłość Dunin Rajeckich / obecnie w rękach prywatnych /i dojazd do Nowogródka.
Na miejscu zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg /pokoje 2,3,4 osobowe z łazienkami- szczegóły dostępne w biurze/.


Dzień 3.  03.05.2019  /piątek/
Godz. 08.00.śniadanie. Wykwaterowanie.
Po śniadaniu zwiedzanie miasta. Nowogródek - stolica i jeden z najstarszych grodów Rusi Czarnej, stolica niewielkiego księstwa ruskiego. Pierwsze wzmianki datuje się na rok 1044, zwiedzanie: Góra Mendoga; muzeum, kopiec i dom Adama Mickiewicza; ruiny średniowiecznego zamku; starówka i kościół farny – miejsce ślubu Władysława Jagiełło z Zofią Holszańską oraz chrztu A. Mickiewicza. Zwiedzanie muzeum Mickiewicza.

Przejad do Lidy - nieco zapomniane i w gruncie rzeczy prowincjonale białoruskie miasto. Próbuje połączyć bogatą wielonarodową historię z białoruską nowoczesnością. Przy głównej ulicy – dawniej Wileńskiej potem Suwalskiej, dziś Sowieckiej - znajduje się pieczołowicie odrestaurowany w okresie międzywojennym i w latach 70-tych XX wieku zamek, na którym odbywają się turnieje rycerskie. Jego rozmiary robią imponujące wrażenie - czworobok murów ma 340 metrów długości i do 15 wysokości, urozmaicająca go potężna wieża wznosi się na 25 metrów. Spacer po starówce.

Następnie przyjazd do  Starych Wasiliszek - tu 16 lutego 1939r na świat przyszedł Czesław Niemen, spędził w rodzinnym domu lata dzieciństwa, natomiast w 1958r w ramach ostatniej fali masowych wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich, został przesiedlony do Polski. Po śmierci artysty w 2004 roku pojawiła się koncepcja utworzenia  muzeum w rodzinnym domu Wydrzyckich - otwarcie muzeum i odsłonięcie pamiątkowej tablicy na budynku odbyło się 20 lutego 2011 roku.

Przejazd przez Jewłasze - tu 16 czerwca  1944 roku w walce z Niemcami zginął Jan Piwnik "Ponury", którego zwłoki pochowano 18 czerwca na cmentarzu w Wewiorce i dopiero w 1988 sprowadzono do Polski. Przy lesie w Jewłaszach, w przysiółku Bogdany stanął pomnik z napisem "Polskim żołnierzom i oficerom poległym w walce z niemiecko-faszystowskimi zaborcami w latach II wojny światowej na terenie rejonu szczuczyńskiego.

Przejazd przez Kamiankę -  kościół Św. Antoniego XIX gdzie była ochrzczona Eliza Orzeszkowa, i Milkowszczyznę- "ojczyzna" Elizy Orzeszkowej; cmentarz rodowy Pawłowskich, gdzie zostali pochowani Benedykt Pawłowski - ojciec pisarki, Klementynka - młodsza siostra i inni z rodziny pisarki; studnia, jako pamiątka z czasów Pawłowskich, która przetrwała wszystkie próby historii i nadal jest użyteczna".
Dojazd do Grodna - zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg (pokoje 2,3,4 osobowe z łazienkami- szczegóły dostępne w biurze/.


Dzień 4.  04.05.2019 /sobota/
Godz.  08.00 śniadanie
Po śniadniu zwiedzanie miasta: Grodno – zwiedzanie stary i nowy zamek, cerkiew św. Borysa i Hleba z XII w., pojezuicki kościół farny, kościół św. Zofii, kościół bernardynów, teatr miejski, śladami Elizy Orzeszkowej -  muzeum, pomnik.
Czas wolny w Grodnie.
Po południu zwiedzanie kanału Augustowskiego i rejs statkiem z piknikiem.
Powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 5.   05.05.2019 /niedziela/
Godz. 08.00.śniadanie.
Po śniadaniu wykwaterowanie , przejazd do Bohatyrowicz.
Bohatyrowicze: grób Jana i Cecylii, o którym pisała pisarka w swojej powieści.
Spotkanie z mieszkańcami wsi, nadal noszącymi nazwiska jak w czasie życia Orzeszkowej "Bohaterowiczowie".

Następnie przejazd do miejscowości Miniewicze nad Niemnem (pierwowzór Korczyna): grób i pomnik powstańców z 1863 roku wspominany przez Orzeszkową na stronach jej powieści, gdzie spoczywa według pisarki Andrzej Korczyński.

Przejazd w kierunku granicy w Bobrownikach
Po przekroczeniu granicy odejmujemy 1 godz.

Ok. godz. 17.00 obiad w Siemiatyczach
Ok. godz. 21.00 planowany przyjazd do Nałęczowa
Ok. godz. 21.30 planowany przyjazd do Lublina

CENA 1470 ZŁ/OS

Cena zawiera:
•    Transport małym autokarem,
•    opłaty drogowe, graniczne,  parkingowe
•    Opieka pilota
•    Usługi przewodnika polskojęzycznego na całej trasie
•    Zakwaterowanie – 4 noclegi na terenie Białorusi  pokoje 2- i 3-osobowe z łazienkami
•    Śniadania, obiadokolacje  na terenie Białorusi
•    Obiad  na terenie Polski w dniu powrotu
•    Bilety wstępu: Twierdza Brześć, Pałace w Nieświeżu, Mirze, Zaosiu,
•    Bilety wstępu: Muzea w Nowogródku, Starych Wasiliszkach, Grodnie,
•    Statek w Pińsku
•    Zaproszenie do Białorusi / wiza /
•    Ubezpieczenie zagranica KL do 10 000 Euro/os, NNW do 15 000 zł/os
•    Podarek VAT

ZGŁOSZENIA PRZYJMUJEMY DO KOŃCA MARCA 2019 LUB DO WYCZERPANIA MIEJSC

Szczegóły oferty wraz z informacjami o warunkach zgłoszeń i wymaganych dokumentach dostępne w biurze - zachęcamy do kontaktu telefonicznie i mailowo.

Back to top